Ingco DCM10001 Digital Clamp Metre – Kenya
KSh9,190.00
Ingco DCM10001 Digital Clamp Metre Key Features: 6000 Counts AC Current 60A/600A/1000A±(2.0% +6) AC Voltage 60mV/600mV/6V/60V/600V±(0.8% +3) 750V±(1% +4) DC Voltage 60mV/600mV/6V/60V/600V±(0.7% +3) 1000V±(0.8% +2) Resistance 600Ω/6kΩ/60kΩ/600kΩ/6MΩ±(0.8% +3) 60MΩ±(1.2% +3) Capacitance 10nF/100nF/1000nF/10**F/100**F/1000**F/10mF/100mF±(4.0% +5) Frequency 0~ 10KHz ±(1.5% +5) Data Hold Display Backlight Flash Light Packed by color box