Ingco DCM100014 AC Digital Clamp Meter – Current and Voltage Meter, 6000 Counts – Kenya
KSh6,999.00
Ingco DCM100014 AC Digital Clamp Meter – Current and Voltage Meter, 6000 Counts Key Features Brand: Ingco Power source: Battery Powered Style: Professional Item dimensions: 28.5 x 13.5 x 6 centimeters More Features Wide Range of Tests: INGCO TRMS auto-ranging clamp meter supports voltage, current, resistance, capacitance, diode test, frequency, duty-cycle, temperature, and more. Easy to Use: Backlight changes to orange when voltage > 80V or current > 3A with dual readings; flashing lights help place probes correctly; hold function locks data for easy reading. Orange backlight and buzzer sound activate when resistance < 30Ω. Automatic shut-off after 15 minutes of inactivity. Professional Multimeter: Features automatic range turntable design and NCV non-contact measurement. Low pass filter (LPF) ensures accurate drive output measurements, and LowZ (low input impedance voltage measurement) helps safely troubleshoot sensitive circuits, preventing false voltage readings. All on One Device: Functions as both clamp meter and capacitance meter with a large capacity of 100mF (100000μF), ideal for professional electrical testing in automotive, industrial, and household contexts.